Az A-vitaminról általánosságban
Blog sorozatom első részeként az A-vitamint tárgyalom, ami egy nélkülözhetetlen mikrotápanyag nem csak az általános egészségünk, de az egészséges ivarsejtek, fogantatás és magzati fejlődés szempontjából is. Utóbbi összefüggést a következő bejegyzésemben fejtem majd ki.
A-vitamin főbb jellemzői:
- Zsírban oldódó vitamin, ami szoros szinergiában működik elsősorban a D-vitaminnal, de ebből a körből többek között nem hagyható ki a K- és E-vitamin sem (megfelelő arányok fontosak!).
- Ismert szerepe az immunitásban, a nyálkahártya, a bőr és a szemek egészségében van. Mint később látni fogjuk, a szaporodásban is kiemelt tényezőként funkcionál.
- Hiánya esetén a leggyakoribb tünetek: romlik a látás sötétben, a bőr, a nyálkahártya és a szem szárazzá és sérülékennyé válik, ezáltal a fertőzések kockázata megnő, illetve a bőr is kevésbé lesz ellenálló a napfény káros hatásaival szemben.
- Két fő természetes forrása az állati eredetű retinol és a növényi eredetű béta-karotin. A béta-karotint bizonyos mértékben képesek vagyunk retinollá átalakítani és hasznosítani, de egyes genetikai és/vagy emésztőrendszeri rendellenességek ezt a folyamatot akár nagy mértékben szabotálni is képesek, így nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy szervezetünk növényi forrásból megfelelő A-vitaminhoz mennyiséghez jutna.
- A retinol étrendi forrásai: máj, csukamájolaj, tojássárgája, tejtermékek
- A béta-karotiné: sárgarépa, sütőtök, sárgabarack, mangó, édesburgonya, sárgadinnye…stb.
Javasolt formái pótlásra:
- Elsősorban étrendi úton, májfogyasztással, heti 2-3 alkalommal. Figyelem: a borjú/marha vagy kacsamáj jóval magasabb A-vitamin tartalommal bír, mint például a csirkemáj!
- A fent említett okok miatt célzott pótlását növényi úton nem javaslom a bizonytalan hasznosulás miatt, de a zöldségeknek és a gyümölcsöknek egyéb jótékony hatásai okán természetesen helyük van az étrendben.
- Táplálékkiegészítő általi pótlás esetén csakis a természetes, zsírban oldódó retinil-palmitát forma javasolt. Ez a forma sokkal kevésbé túladagolható, különösen, ha D-vitaminnal ellensúlyozva van. A mesterségesen vízoldékonnyá tett retinolszármazék, a retinil-acetát viszont kerülendő, mivel az könnyen túladagolható.
- Szintetikus A-vitamin származékok (acitretin, etretinate, izotretinoin), melyeket hölgyeknek előszeretettel írnak fel vényre bőrproblémák/pattanások esetén, kifejezetten ellenjavalltak, mivel ezek a formák súlyosan magzatkárosító hatásúak és lassan ürülnek ki a szervezetből!
Megjegyzés:
Várandósság esetén az első trimeszterben nagyságrendileg napi 10.000 NE retinol fogyasztását (ebbe az étkezési úton bevitt mennyiség is beleszámít) igyekezzünk ne meghaladni és azt ellensúlyozzuk napi minimum 5.000 NE D-vitamin bevitellel. Ez egy általános, nem személyre szabott ajánlás, melytől bizonyos esetekben indokolt lehet eltérni. Érdemes laborban ellenőriztetni a D-vitamin szintet, hogy annak személyre szabott adagolását meg lehessen határozni.
Második és harmadik trimeszterben ez a mennyiség már lehet több, sőt a várandósság legvégén és az anyatejes táplálás időszakában kifejezetten emelhetjük is a bevitt mennyiséget, mert ekkor a baba A-vitamin igénye is megnövekszik.
Az A-vitamin a legelső felfedezett vitaminunk és sajnos még manapság is meglehetősen alulértékelt. Megítélése egyes szakemberek körében a mai napig ellentmondásos. A téves nézetek elsősorban azonban azon alapszanak, hogy pótlása vagy nem a megfelelő formában vagy súlyosan D-vitamin hiányosan, illetve túl magas dózisban történt. Fontos szem előtt tartani, hogy szuplementációja meg legyen támogatva azokkal a
mikrotápanyagokkal, amelyekkel szinergiában működik, valamint vegyük figyelembe az egyén mindenkori élettani állapotát is.
Labancz Kriszta természetgyógyász-fitoterapeuta, női egészség szakértő
Források:
Vitaverzum - Tévhitek a terhességi A-vitamin-fogyasztásról és az itt megjelölt források